Zanotowane ofertyJak rezerwowaćZamów ofertę Tel.: 501 541 262
Kraj / Region
Cena od / do
Wylot z / wyjazd z
Wyjazd od
Powrót przed
Transport
Rodzaj oferty
Wyszukaj hotelu
Liczba dorosłych
Liczba dzieci
Wyżywienie
Kategoria hotelu
Długość pobytu
Ocena
Udogodnienia
Organizator
Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rent a car
Ubezpieczenia
Hotele
Oferty
na Twoją skrzynkę e-mail
Dodaj
Włochy
Włochy
1. Informacje ogólne
2. Kuchnia włoska
3. Obyczaje
4. Informacje praktyczne
5. Ważne informacje Polskiego MSZ
1. Informacje ogólnewróć do początku strony

Włochy to zabytki, wspaniała pogoda, piękne plaże pełne turystów i czyste morze. Jeżeli dodamy jeszcze, że Włochy to kraj o znaczacej przewadze gór, w tym piękne, białe Alpy, można by powiedzieć, że Włochy to idealne miejsce na urlop, czy wycieczkę.

Stolica: Rzym
Obszar: 301 230 km2
Ludność: 58 103 033
Waluta: 1 euro (EUR) = 100 centów.
Języki: włoski (urzędowy), niemiecki (niektóre okolice w regionie Trentino-Górna Adyga w większości niemieckojęzyczne), francuski (mała mniejszość w regionie Valle d'Aosta), słoweński (mniejszosc w okolicy Triestu i Gorycji)
Religia: głównie katolicy, ugruntowane społeczności protestanckie i żydowskie, rosnąca społeczność muzułmańska wsród imigrantów.

Włochy zajmują pierwsze miejsce w produkcji win na świecie (zaraz po nich jest Francja). Kraj jest wysoko rozwinięty. Górnictwo odgrywa coraz mniejszą rolę z powodu wyczerpania złóż. Największe znaczenie ma przemysł środków transportu. Niezwykle ważną dziedziną gospodarki włoskiej jest turystyka, która ma znakomite możliwości rozwoju dzięki niewątpliwym walorom krajobrazu, bardzo długiemu wybrzeżu oraz niebywałemu nagromadzeniu zabytków z różnych epok. Od lat Włochy znajdują się na 3-4 miejscu pod względem liczby przyjeżdżających turystów zagranicznych.

2. Kuchnia włoskawróć do początku strony

Kuchnia Włoska charakteryzuje się użyciem dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz i parmezan (ser). W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę oraz cebule i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza. Kuchnia włoska nie jest jednorodna. Na północy dominuje ryż i polenta, częściej stosuje się masło, na południu przeważa makaron i oliwa. Każdy z 29 regionów oraz wiele miast mają swoje specjaności. Emilia-Romania to ojczyzna tortellini, Sycylia i Siena słyna z deserów, region Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem, Bolonia sosem mięsnym (bolognese). Wiele potraw takich jak spaghetti, pizza i rissotto stało się bardzo popularne najpierw w USA, a potem razem z eksportem kultury amerykańskiej w większości państw przemysłowych, od Korei po Argentynę. Najbardziej znane potrawy to: spaghetti, pizza, lasagne, tortellini, ravioli, risotto, zupa minestrone, bruschetta.

3. Obyczajewróć do początku strony

Boże Narodzenie
Włosi najbardziej uroczyście obchodzą dzień Bożego Narodzenia, a świąteczny obiad, do którego zasiadają całymi rodzinami, trwa najczęściej do wieczora. Niewielką wagę wiekszość Włochów przywiązuje do kolacji w wigilię. Wprawdzie jest ona bardziej uroczysta niż w zwykły dzień, je się ją przy choince - w co czwartym włoskim domu jest to prawdziwe drzewko - i szopce, zbudowanej przez niemal każdą rodzine, ale na stole nie ma żadnych tradycyjnych dań. Jest to czas oczekiwania na pasterkę, na którą wybiera się wiele rodzin. Włosi przywiązani są do głęboko zakorzenionej w ich kulturze tradycji, związanej z Bożym Narodzeniem, jaką jest budowa szopek. To właśnie we Włoszech, w miejscowości Greccio w Lacjum, z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu w 1223 roku powstała pierwsza żywa szopka, która dała początek tej bożonarodzeniowej tradycji. Stąd rozeszła się na cały świat. Według danych włoskiej Izby Rzemieślniczej, mieszkańcy Włoch wydali w 2005 roku na ten cel 100 milionów euro. Szopki budowane są nie tylko w kosciolach, ale takze na klatkach schodowych, w osiedlach, w szkolach, szpitalach i innych instytucjach, przede wszystkim zas stoja one prawie w kazdym wloskim domu. Srednia cena figurki wysokosci 5 centymetrów waha sie od 5 do 10 euro. Figura wysokosci 30 centymetrów kosztuje okolo 40 euro. Jak obliczono, srednia cena domowej szopki to okolo 100 euro, choc w wielu domach dzieci wraz z rodzicami buduja male szopki z kartonów i malutkich figurek znacznie mniejszym kosztem. Wielu rzymian wigilijny wieczór spedza na Placu swietego Piotra, gdzie okolo godz. 19 uroczyscie odslaniana jest tradycyjna, ogromna szopka. W tym roku tysiace ludzi pamietajac o tym, ze Jan Pawel II choc na chwile pojawial sie wtedy w ognie, bedzie czekac na to, ze uczyni to takze Benedykt XVI podczas pierwszych swiat swego pontyfikatu. Trzy najslynniejsze dzialajace we Wloszech osrodki specjalizujace sie w sztuce szopkarskiej to Lecce w Apulii (poludnie), Sycylia oraz przede wszystkim Neapol. Glównym centrum neapolitanskiej szkoly szopek jest ulica San Gregorio Armeno, która uwaza sie za kolebke mistrzów tego rzemiosla.

Wszystkich Świętych
Wlosi niezwykle uroczyscie obchodza dzien Wszystkich Swietych i Zaduszki, masowo udajac sie na groby swych bliskich. Tymczasem z roku na rok we wloskiej tradycji usiluje coraz bardziej zakorzenic sie swieto Halloween, przeciwko czemu stanowczo protestuje Kosciól. Dla cudzoziemców najbardziej zaskakujace jest to, ze po alejach wloskich cmentarzy jezdza samochody, a nawet autobusy i wszedzie tworza sie ogromne korki. Kto moze, podjezdza autem pod grób swych bliskich. Na najwiekszy rzymski cmentarz Prima Porta przybeda jak zawsze wielotysieczne tlumy, a wszystkie okoliczne drogi dojazdowe zostana calkowicie zablokowane. Policja nawet nie próbuje apelowac do mieszkanców Wiecznego Miasta, by jadac na cmentarze korzystali z komunikacji miejskiej, bo wiadomo, ze i tak nikt by tego nie posluchal. Od niedawna - wedlug obliczen wloskich biskupów dokladnie od siedmiu lat - powoli w Italii zakorzenia sie, zwlaszcza wsród dzieci i mlodziezy, tradycja Halloween, glównie za sprawa handlu i rozrywki. W wielkich sklepach powstaja osobne dzialy, w których mozna kupic dziesiatki potrzebnych akcesoriów - specjalnie przygotowane juz dynie, stroje oraz maski. Najhuczniej Halloween obchodza dzieci, które poprzebierane gromadza sie na osiedlach w miastach i pukajac do kolejnych domów i mieszkan krzycza: dolcetto o scherzetto (lakocie albo psikus).

Wielkanoc
Pieczone jagnie i slynne ciasto w ksztalcie golebicy to najbardziej typowe przysmaki, jakie znajda sie na wielkanocnych stolach we Wloszech. Baranina oraz mieso z jagniat ciesza sie w Wielkanoc najwieksza popularnoscia. Nie pomagaja kierowane co roku przez ekologów apele o zaprzestanie wielkanocnej rzezi ponad miliona jagniat. Tradycja nakazuje, by na swiatecznym stole znalazla sie ociekajaca tluszczem pieczen z rozmarynem i czosnkiem oraz mlodymi ziemniakami. W tych dniach Wlosi kupuja dziesiatki milionów bogato zdobionych opakowan tradycyjnego ciasta, które swa nazwe - Colomba czyli golebica zawdziecza ksztaltowi, przypominajacemu golabka pokoju. Taka jest takze jego historia. W VI wieku ciasto o golebim ksztalcie wyslali na znak pokoju mieszkancy Pawii królowi Longobardów Alboinowi, którego wojska oblegaly ich miasto. Pawia, od setek lat uchodzaca za kolebke wielkanocnego ciasta, jest w Wielkim Tygodniu celem wypraw wielu turystów, którzy chca kupic wypieki w miejscu, gdzie narodzila sie ich tradycja. Nieliczni cukiernicy przestrzegaja jeszcze tradycji i do srodka colomby wkladaja nasienie bobu, zwiastujace szczescie temu, kto je znajdzie. Jak obliczono mieszkancy Wloch zjedza podczas Swiat 300 milionów prawdziwych jajek i dziesiatki milionów tych z czekolady, którymi obdarowywane sa dzieci. W kazdym ukryte sa zabawki, od lalek po przytulanki i samochodziki. Jednym z najbardziej oryginalnych wloskich dan swiatecznych jest tak zwany wielkanocny tort, siegajacy tradycja sredniowiecza. Nie ma on jednak nic wspólnego z wyrobami cukierniczymi, bo jest to zapiekanka - przekladaniec z buraków, cebuli, grzybów, jajek, chleba namoczonego w mleku i parmezanu. Z Mesyny pochodzi danie o trudnej do wymówienia sycylijskiej nazwie U sciuscieddu. Sa to obtaczane w parmezanie pulpety w rosole, które pokrywa sie ubita na sztywno piana z bialek, a nastepnie opieka sie w piekarniku.

4. Informacje praktycznewróć do początku strony

Woda
Można pić wszędzie bez obaw, nawet w ulicznych poidełkach, ale butelkowana woda mineralna jest smaczniejsza.

Szalety publiczne
Poza dworcami kolejowymi i autobusowymi są one bardzo rzadkie, czesto jedynym wyjściem jest dyskretne wejście do baru czy restauracji. Nie nalży spodziewać się przesadnej czystości w toaletach. Na dworcach i w bardziej eleganckich miejscach publicznych toalety znajduja sie pod opieka dozorcy, który wydziela papier toaletowy (carta), za co oczekuje drobnego napiwku w wysokosci kilkuset lirów. Chociaz stan toalet wyraznie poprawil sie w ostatnich kilku latach, lepiej miec rolke papieru toaletowego zawsze przy sobie.

5. Ważne informacje Polskiego MSZwróć do początku strony
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWEwróć do początku strony

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest pasz­port bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu otrzymuje też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

PODJĘCIE PRACYwróć do początku strony

Od dnia 31.07.2006 obywatele Polski nie potrzebują zgody na podjęcie pracy we Włoszech.
Planując we Włoszech pobyt dłuższy niż 3 miesiące, należy wystąpić do właściwego terytorialnie urzędu gminy (Comune) o zameldowanie i zarejestrowanie w biurze ewidencji ludności (Anagrafe). Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej do­stęp­ne są na stronie internetowej Wydziału Konsularnego Amba­sady RP w Rzymie: www.rzym.polemb.net, Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie: www.infopolonia.it oraz na stronach internetowych MSZ: www.msz.gov.pl w dziale Informacje konsularne – „Informacje dla obywateli polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG”.
 

PRZEPISY CELNEwróć do początku strony

Nie ma ograniczeń przy wwozie pieniędzy, ale w przypadku dużych sum podczas kontroli granicznej mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Wywieźć w gotówce można do 10 tys. EUR

PRZEPISY PRAWNEwróć do początku strony

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są we Włoszech karą pozbawienia wolności w różnym wymiarze (od roku do 22 lat) oraz karą pieniężną. Karane jest kupowanie sprze­dawanych na ulicach podrabianych artykułów znanych marek światowych (nawet do 3 tys. EUR).

MELDUNEKwróć do początku strony

Istnieje obowiązek meldunkowy, ale dopełnić go powinien obywatel włoski zapraszający cudzoziemca. Musi on w ciągu 48 godzin zgłosić na miejscowej policji pobyt cudzo­ziemca i podać dokładny adres.

UBEZPIECZENIEwróć do początku strony

Osoby placace skladki na NFZ maja prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udajac sie do lekarza, nalezy zabrac dokument potwierdzajacy fakt ubezpieczenia (role te pelnia w UE formularze serii E-100; w przypadku wyjazdu turystycznego jest to druk E-111).
We Wloszech trzeba przed wizyta u lekarza zarejestrowac sie w instytucji ubezpieczeniowej, która wyda zaswiadczenie o prawie do nieodplatnej pomocy medycznej.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIAwróć do początku strony

We Włoszech nie ma za­gro­żeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szcze­pie­nia. Osoby płacące składki na NFZ mają prawo do opieki me­dycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy zabrać dokument potwierdzający ubezpie­cze­nie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby ją otrzymać, wystar­czy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Fun­du­szu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podsta­wowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓWwróć do początku strony

Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez władze polskie uprawnia do prowadzenia pojazdu we Włoszech i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Obywatel polski mający miejsce zamieszkania we Włoszech może wymienić prawo jazdy na nowe, wspólnotowe, np. w przypadku jego utraty lub zmiany zameldowania. Wymiana taka nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egza­mi­nów. Mandaty za wykroczenia drogowe muszą być regulowane natychmiast – w przeciwnym razie samochód jest zatrzymywany na płatnym parkingu do chwili zapłaty. Karą za wiele wykroczeń drogowych jest zawieszenie prawa jazdy albo dowodu rejestracyjnego samochodu na okres od 15 dni do 6 miesięcy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJUwróć do początku strony

Nie ma ograniczeń. Autostrady są płatne.

BEZPIECZEŃSTWOwróć do początku strony

Turyści narażeni są we Włoszech przede wszystkim na kradzieże (dokumenty, pieniądze) oraz włamania i kradzieże samochodów. W ostatnich latach nasiliło się zjawisko nielegalnego i oszukańczego pośrednictwa pracy. Zaleca się wzmożoną ostrożność wobec ogłoszeń dotyczących ofert pracy we Włoszech.

Staramy się aby informacje były jak najczęściej aktualizowane (ostatnia aktualizacja - lipiec 2008). Za błedy w tekstach przepraszamy. Żródła danych: MSZ (http://www.msz.gov.pl), Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/), inne.
Nasi partnerzy
touroperatorzy
touroperatorzy
Biuro podróży Łask BM Travel oferuje wczasy krajowe i zagraniczne, wycieczki objazdowe, wyjazdy weekendowe dla rodzin, dla seniorów, dla singli. Zapraszamy zarówno do ekskluzywnych hoteli i pensjonatów jak i na campingi. Wyjątkowe oferty first i last minute, wyjazdy na narty, nurkowania, surfing i do SPA. Dla dzieci i młodzieży wycieczki, kolonie, obozy. Wypoczywać możesz z nami nie tylko w Europie, ale także w najodleglejszych i najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Wypoczynek możesz łączyć ze zwiedzaniem. Polecamy odkrywanie Polski, Portugalii, Włoch, Hiszpani,Francji, Grecji, Beneluxu, Niemiec, Bułgarii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Czech, Austrii, Węgier, Szwajcarii, Słowacji, Cypru, Izraela, Jordanii, Syrii, Japonii, Egiptu, Turcji, Tunezji, Dominikany, Majorki, Ibizy, Wysp Zielonego Przylądka, Brazylii, Chin, Japonii, Filipin, Meksyku, Sri Lanki, Tajlandii, Maroko, Kenii, Dubaju, i wielu, wielu innych bajecznych miejsc na świecie. Biuro podróży w Łasku, biuro podróży Pabianice, biuro podróży Zduńska Wola, biuro podróży Bełchatów
Opublikowane na stronach internetowych bmtravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Wykonanie KSI Media