Zanotowane ofertyJak rezerwowaćZamów ofertę Tel.: 501 541 262
Kraj / Region
Cena od / do
Wylot z / wyjazd z
Wyjazd od
Powrót przed
Transport
Rodzaj oferty
Wyszukaj hotelu
Liczba dorosłych
Liczba dzieci
Wyżywienie
Kategoria hotelu
Długość pobytu
Ocena
Udogodnienia
Organizator
Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rent a car
Ubezpieczenia
Hotele
Oferty
na Twoją skrzynkę e-mail
Dodaj
Egipt
Egipt
1. Informacje ogólne
2. Miejscowości turystyczne: Hurgada, Sharm el Sheikh, Asuan, Dahab, El Gouna, Luxor, Giza, Kair, Taba
3. Kuchnia egipska
4. Obyczaje
5. Informacje praktyczne
6. Ważne informacje Polskiego MSZ
1. Informacje ogólnewróć do początku strony

Stolica: Kair
Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów;
1 USD = 5,45 EGP (kurs z 11.04.2008)
Język urzędowy: arabski

Egipt to kraj arabski leżący w północno wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Religią dominującą tego niezwykłego afrykańskiego kraju jest islam (94%), chrześcijanie koptyjscy i inni to jedynie 6% społeczeństwa. Egipt jest republiką podzieloną na 26 gubernatorstw (muhafazatów). Językiem urzędowym jest język arabski, jednak w dzielnicach turystycznych można porozumieć się po angielsku i francusku. Główną i jedyną stałą rzeką w Egipcie jest Nil, liczący od swoich źródeł 6671 kilometrów. Jest to najdłuższa rzeka na kuli ziemskiej. źródła jego dwóch głównych dopływów leżą głęboko w sercu afrykańskiego kontynentu.

Egipt ma niezwykle bogatą, burzliwą i długą historię, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są nie tylko światowej klasy zabytkami, ale także świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólną, wspaniałą cywilizację.
 

2. Miejscowości turystycznewróć do początku strony
Hurgadawróć do początku strony


Niegdyś spokojna osada rybacka, od lat siedemdziesiątych wciąż rozbudowywana, jest dziś miastem liczącym 35 000 mieszkańców i turystów. Sławę swą osiągnęła dzięki wspaniałemu usytuowaniu nad lazurowym, kryształowo czystym Morzem Czerwonym obfitującym w bajecznie kolorowe podwodne łąki raf koralowych. Główna ulica, biegnąca równolegle do morza, oddziela pustynię od części, w której usytuowane są luksusowe hotele.
Hurghada znana jest z możliwości uprawiania sportów wodnych. Amatorzy tego typu wypoczynku mogą jeździć na nartach wodnych, skuterach, motorówkach, bądź mogą nurkować i podziwiać rafę koralową oraz życie podwodne.

Bliskość bezkresnej pustyni, malowniczy łańcuch górski, cicha i spokojna okolica, ciepłe morze, piękne baseny, czyste powietrze. To walory, które przyciągają jak magnes turystów z całego świata. Idealne miejsce wypoczynku dla miłośników słońca i sportów wodnych.

Barwne rafy koralowe, skaliste wąwozy pustyni, wysmukłe palmy oraz słońce przez cały rok. Orientalny urok Hurghady, to bazar z pamiątkami, palarnie sziszy i taniec brzucha.
 

Sharm el Sheikhwróć do początku strony

Kurort Sharm El Sheikh to perła egipskich kurortów. To określenie najlepiej oddaje charakter tego miejsca.

Sharm El Shaikh składa się z trzech zatok: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay wraz z Hatabą. Sławę swą osiągneło dzięki znakomitemu usytuowaniu; kryształowo czystemu, mieniące się wszystkimi odcieniami błękitu Morza Czerwonego obfitującego w bajecznie kolorowe rafy koralowe. Podwodne ogródy koralowców, piękne, piaszczyste plaże Synaju ściągają co roku rzesze turystów spragnionych słonecznego wypoczynku.

Obecnie Sharm el Shaikh jest najważniejszą miejscowością wypoczynkową w basenie zatoki Aqabq, jest to też międzynarodowe centrum mediacyjne w sprawach bliskiego wschodu, dlatego niech Państwa nie zdziwi jeśli podczas pobytu część dróg w mieście będzie zamknięta ze względu na "spotkania na szczycie". Sharm to również światowa mekka pasjonatów nurkowania, ze względu na podwodny park krajobrazowy Ras Muhamed. W Sharmie, a dokładniej w Naama Bay znajdziecie Państwo atrakcje, do jakich niewątpliwie należą; odwiedziny w "Hard Rock Cafe" czy "Planet Holywood", a jeśli zabraknie wam gotówki zawsze możecie wybrać się do kasyna na black jacka czy ruletkę, aby podreperować budżet domowy. Dla odważnych proponujemy nurkowanie z rekinami w Shark's Bay lub wieczorne przejażdżki na quadach jedynie przy blasku księżyca. Nie zapomnijmy jednak o górze Mojżesza, która znajduje się tuż obok hotelu w miejscowości St.Catrine. Szczególnie polecane dla amatorów nurkowania.

Asuanwróć do początku strony


Asuan leży na wschodnim brzegu Nilu, 90 km od Kairu i nazywany jest ostatnim bastionem arabskim - bramą do Czarnej Afryki. Jest znanym w świecie miastem, w którym ze swoim suchym, słonecznym klimatem tworzy idealne warunki do leczenia chorób takich jak reumatyzm, artretyzm oraz wszelkich przeziębień. Jest to również znane źródło budulca stąd pochodzi większość bloków granitowych, które wykorzystywano do robienia posągów i obelisków. Miasto kryje w sobie mnóstwo starożytnych zabytków, dlatego turystom odwiedzającym tę niezykłą miejscowość wydaje się, jakby czas zatrzymał się w miejscu.

Miasto w niczym też nie przypomina pustyni. Obecność srebrzystego Nilu sprawia, że mnóstwo tu zielonych wysokich palm i tropikalnej roślinności, które w otoczeniu złocistego piastku tworzą niezwykły klimat i krajobraz.

Atmosfera antyczności zaklęta jest w pradawnych budowlach i posągach. Dla turystów, którzy lubią aktywny wypoczynek dobrą rozrywką będzie wycieczka po Nilu. Najlepiej wybrać się promem turystycznym lub faluką, które zabiorą nas w niezapomnianą podróż po najbardziej urokliwych zakątkach, a przy okazji pozwolą zobaczyć liczne zabytki usytuowane nad samym brzegiem. Dla tych, którzy w czasie urlopu najbardziej cenią sobie dobrą zabawę i rozrywkę Asuan oferuje całą gamę restauracji i kafejek, w których serwowane są dania regionalne i europejskie. Na spacer w cieniu egzotycznych palm najlepiej wybrać się asuańską promenadą. To właśnie z kafejek przy promenadzie dobiega nubijska muzyka, tutaj też można zjeść dania ze świeżych ryb. W Asuanie nie będą się nudzić również miłośnicy sztuki starożytnej - dużo tu staroegipskich grobowców i świątyń. Atrakcją są też pobliskie kamieniołomy. Można w nich podziwiać obelisk przeznaczony dla królowej Hatshepsut, który ważyłby 1200 ton, jednak pojawienie się na nim pęknięć spowodowało, że nigdy nie został skończony.
 

Dahabwróć do początku strony


Dahab Południowe wybrzeże Synaju, a zwłaszcza egzotyczne miasteczko Dahab jest ostatnio coraz częściej odwiedzane przez turystów z całego świata. Dahab, w języku arabskim oznacza złoto. Jako miejsce turystyczne został odkryty na szczęście przez zwykłych podróżników, hippies i backpackerów, toteż zaczął się rozwijać pod ich zapotrzebowania i ma zupełnie inny charakter niż olbrzymie bezosobowe ośrodki turystyczne jak np. Sharm el Sheikh czy Hurghada. Dahab, pierwotnie beduińska wioska, zachował nadal swój egzotyczny charakter: piaszczyste wybrzeże zatoki, brzegi porośnięte powyginanymi palmami, na tle żółto-czerwonych gór. Pomiędzy palmami przykucnęły niskie białe budynki hotelików, barwne sklepiki czy restauracje. Na plaży rozpościerają się arabskie restauracje w "leżącym stylu", wyścielone dywanami i poduszkami. Tu można spędzić wolny czas relaksując się cały dzień lub po całodziennym nurkowaniu odpoczywać wygodnie w gronie przyjaciół przy kieliszku i fajce wodnej. Typowy arabski charakter miasteczka dopełniają beduini orazi ich wielbłądy i kozy.

Wybrzeże Zatoki Akabskiej oferuje świetne warunki do nurkowania i właśnie w okolicach Dahabu znajdują się takie znane miejsca nurkowe jak Blue Hole, Canyon czy Islands. Stąd rownież wyruszają ekspedycje na wielbłądach na trudno dostępne i niezniszczone miejsca do nurkowania jak Ras Abu Gallum czy Gabr el Bint.
 

El Gounawróć do początku strony


El Gouna o nowo powstała miejscowość wakacyjna utrzymana w stylu beduińskim. Leży około 20 km od Hurgady w miejscu, gdzie piaszczysta plaża łagodnie opada do Morza Czerwonego. Kurort wzorowany jest na Wenecji - leży na wysepkach połączonych mostami i poprzecinanych kanałami. Błękitne laguny przecinające złoty piasek plaż sprawiają, że El Gouna to niesamowicie urokliwe i romantyczne miejsce. W małych uliczkach i dziedzińcach tej uroczej miejscowości znajdują się przytulne restauracje i kawiarnie. Małe sklepy z pamiątkami i galerią handlową zachęcają do spacerów i zakupów.

El Gouna to jednen z najbardziej znanych kurortów turystycznych w Egipcie. To doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią urlop spędzać aktywnie - uprawiając sporty lub bawiąc się w pubach i dyskotekach do białego rana. Miejscowość oferuje mnóstwo atrakcji dla amatorów sportów wodnych - są tu szkoły windsurfingu, baseny, bazy płetwonurkowe, przystanie żeglarskie i cały szereg wypożyczalni sprzętu sportowego. Najwygodniejszą drogą do centrum miasta jest krótka przejażdżka łodzią poprzez pięknie położoną lagunę. Statki pływające po lagunach stanowią atrakcyjne połączenie z hotelami oddalonymi nieco od miasta. W kawiarni możecie Państwo przy herbacie i typowej egipskiej fajce wodnej uczestniczyć w kolorowym ruchu na ulicach miasta. Wiele hoteli oferuje za opłatą połączenia autobusowe (mini-bus) do Hurgady. Istnieje również połączenie autobusami liniowymi. Łagodnie opadająca ku morzu, piaszczysta plaża oraz przejrzysta woda stwarzają idealne warunki do kąpieli i nurkowania. Dodatkową atrakcją jest pięknie położone pole golfowe (18 dołków). W tej typowo turystycznej miejscowości jest również sporo atrakcji dla tych, którzy lubią poczuć dreszczyk ryzyka - w niektórych luksusowych hotelach znajduje się kasyno. Transfer z lotniska w Hurgadzie ok. 40 minut.
 

Luxorwróć do początku strony


Luxor to centrum kulturalne starego Egiptu. Jest jeden z piękniejszych zakątków Egiptu - wizytówka arabskiej kultury i sztuki, skarbnica dziedzictwa przodków. Do zwiedzania zachęca rząd światowej klasy zabytków - najpiękniejsze i największe Świątynie i Grobowce Świata. Miejscowość oddalona jest od Kairu o 676 km jazdy samochodem, 671 km- pociągiem, a od Asuanu 223 km. Łączy w sobie archaiczność z nowoczesną architekturą i bardzo rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Właśnie tutaj można posmakować regionalnych smakołyków w licznie występujących tu barach i knajpkach i posłuchać typowej numbijskiej muzyki. ŚWIˇTYNIE Świątynia w Karnaku została zbudowana 20 stuleci przed Chrystusem. Była siedzibą boga Amon-Re, a jednocześnie stanowiła pewien rodzaj starożytnego Centrum Zarządznia. Świątynie innych bogów były stopniowo dołączane, aż do powstania całego kompleksu światyń. Na ich terenie można uczestniczyć w spektaklu Światło - Dźwięk. Jest on prowadzony po angielsku, niemiecku, francuzku i po arabsku.

Świątynia Narodzin w Luksorze Wybudowana przez Amenhotepa III-go (1405 do 1367 przed Chrystusem) jako Dom Boga dla Amona, w miejscu gdzie wcześniej stała kapliczka. Świątynia Hatszepsut (po przeciwej stronie Nilu) zbudowana przez Królową Hatszepsut, znana teraz pod nazwa "Ad-DeirEl-Bahari", ponieważ w 7 w n.e. był tu klasztor (po arabsku Deir). Świątynia Ramesseum zbudowana była dla uczczenia dwóch bogiń: Bogini Hator - pani Synaju, bogini miłości oraz Maat - bogini sprawiedliwości. GROBY W DOLINIE KRÓLÓW Grobowiec Tutenchamona to najbardziej znany wśród egipskich grobowców, przechowuje niesamowite, unikatowe starożyutne skarby, które stanowią również unikatowe znalezisko archeologiczne, dla potomnych - są bogatym źródłem informacji o pradawnej egipskiej kulturze, wierzeniach i sztuce. Grobowiec został odkryty w 1922 roku. Grobowiec Seti I jego fenomen to sufit, który przedstawia niebo z gwiazdami i konstelacjami. Ściany przedstawiają sceny nocnej wędrówki Słońca przez podziemny świat. Inne grobowce: do egipskich grobowców, które cieszą się wielką popularnością turystów oraz znawców sztuki i historii należą grobce Ramzesa IV, Merenptaha, Ramzesa III, Totmesa II, Ramzesa IX, Ramzesa VI, Horemheba. Inne grobowce do zwiedzania (także w Dolinie Królowych) to Nefer-Hopti, Kam-im-das Nesferati (małżonki Ramzesa II).
 

Gizawróć do początku strony


Giza Piramidy w Gizie są najbardziej znanymi zabytkami starożytnego Egiptu. Kompleks piramid oraz pozostałości miasta były atrakcją turystyczną już w starożytności. Zespół największych i najokazalszych piramid w Gizie obejmuje trzy piramidy zbudowane w Egipcie piramidę Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Wszystkie z nich mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Te masywne kamienne budowle powstały ponad 4500 lat temu na kamienistym, pustynnym płaskowyżu blisko Nilu. Te intrygujące budowle wydają się być czymś więcej niż tylko grobowcami władców Egiptu. Rozmieszczenie tych budowli jest uznawane za nośnik informacji pomiędzy ich budowniczymi, a współczesnymi badaczami. Pomimo poziomu współczesnej wiedzy, wiele tajemnic, które piramidy skrywają chyba nigdy nie zostanie rozwiązanych.

Wielka piramida Cheopsa jest największą piramidą egipską i uznana została przez starożytnych Greków za jeden z "siedmiu cudów świata" Cheops rządził Egiptem w latach 2589-2566 p.n.e - szczytowy okres rozwoju kultury i gospodarki państwa. Po swojej śmierci został on pochowany w piramidzie, która zadziwia zarówno wielkością jak również matematyczna precyzją. Wśród egipskich przewodników krąży opinia, iż Wielka Piramida zbudowana została z 2,3 miliona kamiennych bloków. Boki piramidy skierowane są dokładnie w stronę czterech kierunków świata. Mają one 230 metrów długości i różnica między nimi nie jest większa niż kilka centymetrów. Oryginalnie piramida liczyła 146 m wysokości. Niezależnie od ilości zdjęć, przewodników, opisów na temat sfinksa przejrzymy nie jest to w stanie przygotować nas na wrażenia jakich dostarczy oglądanie go na własne oczy. Czytając wspomnienia z Gizy najczęściej pojawiająca się opinia mówi, że warto to miejsce odwiedzić właśnie dla Sfinksa, gdyż piramidy są tylko dodatkiem do niego. Wyrzeźbiony w skałach płaskowyżu Giza jest tajemniczym fenomenem starożytnego Egiptu.
Z ciałem lwa i głową ludzką Sfinks stał się egipskim symbolem siły i mądrości. Tym, co oprócz Sfinksa bezsprzecznie kojarzy się z Egiptem są monumentalne budowle - piramidy - świątynie, miejsce kultu, grobowce. Tajemnica wokół celów, jakie miały spełniać ciągle przyciąga nowych entuzjastów. Respekt i podziw nieustannie budzi ich wielkość - największa z nich Cheopsa, ma podstawę o boku 227,0 m i wysokość 147,0 m, piramida Chefrena (tzw. Wielki Kefren), jest wysoka na 137,0 m, piramida Mykerinosa ma tylko 62,0 m wysokości. W sąsiedztwie tych monumentalnych budowli wybudowano mniejsze - stanowiące miejsce pochówku ważnych egipskich dostojników i kapłanów. państwowych.
 

Kairwróć do początku strony
Kair był sercem Egiptu przez ponad 1000 lat i jest ilustracją głębokich podziałów istniejących w kraju. To w Kairze świat średniowieczny splata się ze współczesnym światem zachodnim w nieładzie glinianych lepianek i niebosiężnych nowoczesnych biurowców, błyszczących samochodów i wozów ciągniętych przez osły. Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych kopuł islamskich świątyń, minaretów i wielkich kolorowych bazarów, na których prezentowana jest niesamowita różnorodność towarów. Przez słynnego historyka Herodota stolica Egiptu została nazwana "darem Nilu". Zdumiewające zabytki przypominają, że starożytna cywilizacja rozwinęła się na tym terenie ponad 3500 tysiąca lat temu i kształtowała kultury wielu ludów i plemion.

Nikt tak naprawdę nie wie, ilu ludzi mieszka w Kairze. Szacunkowe obliczenia sugerują liczbę rzędu 12-16 mln, a same liczne tu slumsy i nielegalne obozowiska dają schronienie około 5 milionom ludzi. Potomkowie starożytnych Egipcjan stanowią 98% ogółu ludności, w tym Koptowie około 7%. Egipt zamieszkują również Nubijczycy i plemiona berberskie. Religią ogółu jest tu islam, tylko niewielki procent ludności to chrześcijanie (plemiona koptyjskie). Życie skupia się tu w delcie Nilu. Deficyt budownictwa mieszkaniowego jest okropny, a ruch uliczny praktycznie uniemożliwia normalne życie. Rząd egipski rozpoczął kampanię mającą rozwiązać te bolączki, budując sieć metra i zakładając satelickie przedmieścia. Kair islamski (nie bardziej islamski niż reszta miasta) jest starą średniowieczną dzielnicą. Wkraczając na jej obszar niemalże cofasz się w czasie sześć czy siedem wieków. Jest to najgęściej zaludniona część Egiptu i pewnie całego Bliskiego Wschodu. Dzielnice jak Darb al-Akmar są pełne małych uliczek, chałup z suszonej cegły, wędrownych sprzedawców jedzenia, kóz, wielbłądów i osłów. Na każdym kroku są tam meczety i świątynie, a powietrze wypełnia ostry zapach kurkumy i kminku, zwierząt i brudu.
Kilka interesujących obiektów w dzielnicy islamskiej to meczet Ibn Tuluna z IXw. - jeden z największych meczetów na świecie, Mauzoleum Imama asz-Szafi - największy islamski grobowiec w Egipcie, w którym pochowano jednego z największych świętych islamu, i cytadela - budząca grozę; średniowieczna forteca, która przez 700 lat była siedzibą egipskich władców. W obrębie cytadeli znajdują się trzy główne meczety i kilka muzeów. Kair koptyjski został pierwotnie zbudowany jako rzymskie miasteczko forteca. Powstał o kilkaset lat wcześniej niż Kair islamski i był ostoją jednej z pierwszych na świecie wspólnot chrześcijańskich. Jest to jednak święte miejsce nie tylko dla zamieszkujących go koptyjskich chrześcijan, ale również dla żydów i muzułmanów.
 

Tabawróć do początku strony

Malownicze miasteczko położone na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej w najdalej na północ wysuniętej części zatoki Aqaba. Charakteryzuje się przede wszystkim niespotykanymi nigdzie na świecie cudownymi widokami. Piaszczysta plaża w Tabie, liczne bary, kafejki, restauracje, niewielkie zatoczki, laguny, wysepki, a nawet fiordy, kontrastują z majestatyczną surowością masywów górskich otaczających zatokę. Tylko stąd, z wybrzeża wypływają małe stateczki, którymi można dostać się na słynną skalistą Wyspę Faraonów wraz z jej nie mniej sławną Fortecą Salah El - Din, wybudowaną w XII wieku przez Krzyżowców jako schronienie dla pielgrzymów podążąjących z Jerozolimy w Kierunku Góry Synaj.

Również z Taby można wybrać się na wyprawę do Klasztoru Świętej Katarzyny (pieszo, lub na wielbłądach), powstałego z inicjatywy rzymskiego imperatora Justyniana, położonego na wysokości 2285 m n.p.m., na wspomnianej już świętej Górze Synaj, w miejscu, gdzie przed wiekami Bóg przemówił do Mojżesza pod postacią płonącego krzewu. Przed milionami lat Synaj znajdował się pod powierzchnią oceanu, a powolna erozja skał wapiennych przyczyniła się do powstania intrygujących swą kolorystyką formacji skalnych Kolorowego Kanionu, będącego kolejną atrakcją regionu, idealną jako cel pieszej górskiej wycieczki. Taba to bliskość różnorodnych kultur, dziewicze jeszcze pejzaże, ponad 20 znanych na całym świecie centrów nurkowania ( w tym jedno z najbardziej spektakularnych - Ras Mohammed ) i zabarwione mistycyzmem zachody słońca nad zatoką Aqaba. Wakacyjna idylla bez granic.
 

3. Kuchnia egipskawróć do początku strony

Kuchnia Egipska jest inspirowana kuchnią turecką i arabską. Dania proponowane w Egipcie są najczęściej daniami bezmięsnymi, a ich podstawą jest ful - duża brązowa fasola oraz różnego typu przyprawy i zioła, które powodują, iż nawet najbardziej "zwykłe" potrawy nabierają wyśminitego smaku.

Najczęściej używane przyprawy to kminek, kurkuma, kolendra, imbir, sezam, gożdziki, pietruszka oraz mięta.

Do najpopularniejszych potraw należą: różnego typu sałatki, niewiele mające wspólnego z europejskimi odpowiednikami. Batingan to marynowane i smażone oberżyny bisara- puree z fasoli z dodatkiem czosnku i smażonej cebuli hummus - sos sezamowo-grochowy tabbula- rodzaj sałatki z kaszy kus-kus, cebuli i ziół bardziej podobne do europejskich to sałatka tomaten- kawałki pomidorów w sosie ziołowo-czosnkowym zupy: szurbet ads- z soczewicy z dodatkiem mielonego kminku i cytryny, muluchija- gęsta zupa z juty o smaku przypominającum szpinak dania główne to najczęściej : szisz kbab- grillowane mięso baranie, wątroba i cebula, kebab halla- gulasz barani z kminkiem.

4. Obyczajewróć do początku strony
Dni wolne
W Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek!!! Dlatego nie zdziwmy się, jeśli tego dnia tygodnia zastaniemy zamknięte sklepy, banki i instytucje publiczne.

Obyczaje w hotelach
Obyczaje w hotelach nie różnią się w zasadzie od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone w zwykłych sytuacjach nie stanowią żadnego problemu. Koniecznie jednak należy pamiętać o tym, aby nie opalać się topless. Na terenie hotelu alkohol jest dostępny bez ograniczeń. Przed zamówieniem warto zapytać się o cenę, aby uniknąć późniejszej, niezbyt miłej niespodzianki. W wielu hotelach wnoszenie jakichkolwiek napojów do pokoju jest zabronione. W większości hoteli panów obowiązuje noszenie długich spodni do wieczornego posiłku. Personel hotelowy z pewnością postara się pomóc Państwu i okaże wiele serdeczności. Prosimy o wyrozumiałość, jeśli nie wszystkie Państwa życzenia zostaną od razu spełnione. Ponieważ Egipcjanie bardzo interesują się obcokrajowcami, nie powinno dziwić Państwa, jeśli ktoś będzie dokładnie wypytywał o rodzinę, zawód czy miejsce zamieszkania. Egipcjanie robią to z grzeczności. Jeśli jednak pytania wydadzą się Państwu zbyt natrętne, radzimy grzecznie pożegnać się z rozmówcą. Personel sprzątający to w egipskich hotelach prawie wyłącznie mężczyźni. W Egipcie nie jest dobrze widziane, aby kobiety funkcjonowały w społeczeństwie poza rodziną, rzadziej widuje się je w życiu publicznym. Gdy ktoś zostanie zaproszony do czyjegoś domu, musi pamiętać, że przyjęte jest, aby pojawić się z małym prezentem, np. ciastkami.

Bakszysz
Każdy turysta usłyszy od Egipcjanina "bakszysz", co oznacza dosłownie podziel się majątkiem. Bakszysz należy się również kelnerom i barmanom. Można zaokrąglić rachunek lub dołożyć banknot jednofuntowy, jeśli zamówienie jest wliczane do rachunku za pokój. W zasadzie każda usługa w Egipcie związana jest z bakszyszem. Jednak generalnie należy go dawać tylko wtedy, gdy jest się zadowolonym z usługi. Bakszysz można wręczyć personelowi hotelowemu również na początku pobytu. Turysta w rozumieniu Egipcjan ma pieniądze, a oni nie i dlatego, ich zdaniem, powinien podzielić się nimi. Jest to zwyczaj związany z religią islamu, który nakazuje wiernym oddawanie części swych dochodów dla biednych. Dawanie "bakszyszu" (napiwków) jest mile widziane.

Zachowanie taktu
W Egipcie nie występują szczególne normy prawne. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza miejscami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Przebywając poza hotelem, należy zwracać szczególną uwagę na odpowiedni ubiór. Pary powinny unikać wymiany czułości w miejscach publicznych. Publiczne okazywanie uczuć drugiej osobie nie idzie w parze z moralnością Egipcjan. Istotne jest również zachowanie taktu podczas fotografowania. Jeśli mają Państwo ochotę kogoś sfotografować, najlepiej zapytać wcześniej o zgodę. Po zrobieniu zdjęcia fotografowanym osobom należy się naturalnie bakszysz. Na bazarach trzeba się targować. Oznacza to, że Państwa "zadaniem" jest obniżenie podanej przez sprzedawcę ceny o ok. 50%. Może to czasami trochę potrwać. Zwykle zostaną Państwo poczęstowani herbatą i wciągnięci w rozmowę np. o rodzinie, potem znów padnie cena towaru itd. Jeżeli po długich pertraktacjach cena nadal wydawać się będzie Państwu za wysoka, można grzecznie pożegnać się z właścicielem i wrócić po kilku dniach. Cena powinna być wtedy nieco niższa. Panie powinny zrezygnować ze zbyt wiele odsłaniających strojów. Nie tylko dlatego, że mogłoby to je narazić na niedwuznaczne propozycje, ale dlatego, że występują tym samym przeciwko przyjętym w Egipcie obyczajom. Mężczyznom z kolei nie wypada pokazywać się publicznie w krótkich spodenkach. Baczną uwagę na strój należy zwrócić, wybierając się do meczetu. Panie muszą mieć całkowicie zakryte ramiona i nogi, a panowie nogi. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty. Jeśli więc nie lubią Państwo chodzić boso, radzimy zabrać skarpetki. W godzinach modłów meczety nie są dostępne dla turystów. Panie powinny zrezygnować z palenia papierosów w miejscach publicznych, ponieważ nie jest to dobrze widziane. Jadając w miejscowych restauracjach, nie należy po posiłku prosić o alkohol. Napoje alkoholowe można dostać tylko w międzynarodowych barach i restauracjach. Również na zakupy należy zabrać ze sobą drobne banknoty, żeby uniknąć kłopotów z wydaniem reszty. Sprzedawcy często uznają resztę za bakszysz i celowo nie chcą jej wydać.

Targowanie
Targowanie się jest zwyczajem typowym dla wszystkich krajów arabskich. Dopuszczalne jest prawie wszędzie - szczególnie na bazarach oraz w sklepach z pamiątkami. Dobrze jest pamiętać, że cena wywoławcza jest mocno przesadzona.Ceny dla turystów są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależą również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze, a kończąc na pamiątkach.

Zrywanie i wywożenie koralowców
Zrywanie i wywożenie koralowców jest zakazane. Kara w przypadku znalezienia w bagażu koralowca wynosi około 2000 USD!!

Cena
Ceny dla turystów są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależą również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze, a kończąc na pamiątkach. Na oszczędne życie powinno starczyć ok 20 USD dziennie. Zawsze trzeba mieć przy sobie trochę drobnych na napiwki czyli bakszysz. Oczekują ich pracownicy hoteli, kierowcy taksówek i miejscowi, których sfotografujemy.

5. Informacje praktycznewróć do początku strony


Apteki
Apteki znajdują się przy prawie każdej większej ulicy. Większość aptekarzy mówi po angielsku. Lekarstwa można w większości przypadków otrzymać bez recepty. Ponadto w aptekach można nabyć środki higieny i mleczko do opalania.

Banki
Bank i wymiana pieniędzy. W większości hoteli znajdują się filie banków, gdzie można wymienić gotówkę i czeki podróżne. W niektórych hotelach można też otrzymać gotówkę za okazaniem karty kredytowej. Aktualny kurs dnia wywieszony jest obok.

Salony fryzjerskie
W części w Sharm el Sheik są salony fryzjerskie. Dobry zakład fryzjerski znajduje się w Hurghadzie, przed hotelem Helnan Regina (fryzjerstwo męskie). Po przeciwnej stronie (obok McDonald'sa) jest fryzjer damski.

Karty kredytowe
Wszystkie hotele honorują przy rozliczeniu końcowym powszechnie używane, międzynarodowe karty kredytowe. Jeżeli bank w Państwa hotelu nie akceptuje kart kredytowych, w Downtown jest kilka bankomatów, w których przy użyciu kodu PIN można dokonać wypłaty gotówki.

Taksówki wieloosobowe
Najbardziej popularnym środkiem lokomocji w Egipcie są taksówki wieloosobowe. Są to najczęściej mikrobusy, kursujące pomiędzy różnymi dzielnicami miasta. Nie mają one stałego rozkładu jazdy. Podróż taką taksówką to prawdziwe przeżycie. Wystarczy stanąć na skraju ulicy i poczekać, aż zatrzyma się taksówka. Przy wsiadaniu podaje się kierowcy cel podróży, trzymając w pogotowiu odliczone pieniądze za przejazd (ok. 1-2 EGP). Jak zdradza sama nazwa: taksówka wieloosobowa, czasem zdarza się, że przejazd odbywa się okrężną drogą, co może zabrać sporo czasu. W końcu jednak taksówka dowiezie Państwa do celu. Jeżeli jednak zależy Państwu na czasie, powinni Państwo wziąć zwykłą taksówkę (samochód osobowy). Cena przejazdu będzie w takim wypadku wyższa. Ważne jest, aby wynegocjować cenę przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Ceny z większości hoteli na starówkę kształtują się w granicach 15-20 EGP. Opłatę należy uiścić po dojechaniu na miejsce. Postoje taksówek można znaleźć przed większością hoteli oraz w strefach typowo turystycznych, np. w okolicy bazaru.

Autobusy liniowe
Autobusy liniowe kursują tylko jako autobusy tranzytowe do Kairu, Luksoru i Assuanu. Bliższe informacje uzyskają Państwo u rezydenta. W sezonie turystycznym większość hoteli utrzymuje autobusy wahadłowe, częściowo nawet bezpłatne. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać w recepcji lub u rezydenta.

Wynajem samochodu
Ze względu na wyjątkowo trudne dla Europejczyków warunki drogowe w Egipcie stanowczo odradzamy wynajem samochodu. W Egipcie nie tylko drogi są w fatalnym stanie, ale również i same pojazdy! Nocą jeździ się tu bez świateł, dając tylko sygnał świetlny na widok nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu. Drogi czteropasmowe traktowane bywają jak ośmiopasmowe, a samochody wyprzedzają się nawzajem mimo ogromnego natężenia ruchu. Aby wyjechać z miasta, należy zbierać się w punktach kontrolnych. W określonych porach można się tutaj przyłączyć do konwoju. Samodzielnie, tj. bez konwoju, nie wolno poruszać się po drogach. Punkty kontrolne usytuowane są niedaleko El Gouny na północy i ok. 10 minut na południe od Hurghady, w kierunku Safagi.

Nabożeństwa
Nabożeństwa: w Hurghadzie i Luksorze w każdą niedzielę, w kościele koptyjskim (Downtown), o godz. 7.00 i o 9.00.

Poczta
Poczta: Urząd pocztowy znajduje się w Downtown. Oprócz zwykłych listów i kart pocztowych można tu również nadać przesyłki ekspresowe. Znaczki pocztowe są do kupienia w większości hoteli.

Pomoc lekarska
W większości kurortów w prawie każdym hotelu jest lekarz (najczęściej posługuje się on językiem angielskim), którego można wezwać o każdej porze dnia i nocy. Koszty konsultacji muszą Państwo opłacić od razu. Jeżeli posiadają Państwo prywatną polisę ubezpieczeniową, można poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, który po powrocie będzie można przedstawić ubezpieczycielowi w celu refundacji kosztów. Również posiadając obowiązkowe ubezpieczenie, powinni Państwo uzyskać od lekarza szczegółowy rachunek.

Napięcie w sieci
Napięcie w sieci wynosi 220 V.

Telefon
W większości hoteli istnieje możliwość telefonowania bezpośrednio z pokoju. Prosimy zwrócić uwagę na ewentualne wskazówki znajdujące się w pokoju. Numer kierunkowy do Polski: 0-048.

Woda pitna
Prawie wszystkie hotele mają własne urządzenia do odsalania wody morskiej. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów, ale nie poleca się jej do picia. W barze hotelowym można kupić wodę pitną w dużych butelkach.

6. Ważne informacje Polskiego MSZwróć do początku strony
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWEwróć do początku strony

Między Polską a Egiptem obo­wiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyp­lo­matycznym lub otrzymać ją na lotnisku po opłaceniu 15 USD. Dotyczy to zarówno wiz tranzytowych, jak i pobytowych. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Warunkiem otrzymania wizy w związku z podjęciem nauki lub wizy upraw­niającej do pracy, zwykle na rok, jest uprzednie uzyskanie zezwolenia miejscowych władz. Paszport powinien być ważny przynajmniej o 3 miesiące dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Kon­su­larnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymcza­sowego, a następnie wystąpić do lokalnego, egipskiego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza ta jest ważna przez 7 dni. Osoba, która chce przedłużyć pobyt, powinna zwrócić się w tej sprawie do miejscowego urzędu paszportowego. Możliwe jest uzyskanie przedłużenia ważności wizy na 90 dni.

PRZEPISY CELNEwróć do początku strony

Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Podróżny wwożący do Egiptu rzeczy osobiste znacznej wartości (kamera, aparat foto­graficzny) powinien starannie wypełnić deklarację celną i za­dbać o to, aby została podstemplowana przez celnika. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także wysokimi grzywnami. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej – pod warunkiem że nie przekraczają one równowartości 10 tys. USD. Wywieźć można bez zgłaszania także najwyżej 10 tys. USD (lub równowartość w innych walutach). Ograniczenia zastosowano również w od­niesieniu do waluty miejscowej: opuszczając Egipt, turysta może wywieźć najwyżej 5 tys. EGP. Podróżnym indywidual­nym, nie objętym specjalnymi umo­wami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

PRZEPISY PRAWNEwróć do początku strony

Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków, w tym również marihuany, obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak.

MELDUNEKwróć do początku strony

Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIEwróć do początku strony

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIAwróć do początku strony

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne na dużą skalę. Nie ma też obowiązku dokonania określonych szczepień. Jednakże przy dłuższych pobytach, zwłaszcza w południowej części kraju, zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, febrze oraz malarii. Należy przestrzegać zasad podwyższonej ostrożności i higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelko­waną, dokładnie myć owoce i warzywa. Poziom usług medycz­nych jest bardzo zróżni­cowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie między­narodowej funkcjonuje sieć publicz­nych zakładów opieki zdrowotnej rażąco odbiegających pozio­mem usług od norm europejskich.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓWwróć do początku strony

Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJUwróć do początku strony

Zasadniczo nie ma ograniczeń, jednak są miejsca niedostępne dla cudzoziemców (np. strefy wojskowe). Generalnie zaleca się podróżowanie po szlakach turystycznych, chronionych przez policję turystyczną.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJUwróć do początku strony

Sytuacja w Iraku i generalnie niestabilne uwarunkowania procesu bliskowschodniego wywierają pośrednio negatywny wpływ na bezpieczeństwo całego regionu, w tym Egiptu. Wszystkie wycieczki autokarowe w czasie podróży po Egipcie eskortowane są przez policję, a utrzymywanie przez władze szczególnych środków ostrożności jest następstwem zamachów terrorystycznych w latach dziewięćdziesiątych. Mimo iż po kilkuletniej przerwie w październiku 2004 r. nastąpiła - jedynie incydentalna - seria zamachów bombowych na Synaju w pobliżu granicy z Izraelem (w których zginęły 33 osoby, a ponad 100 obcokrajowców, głównie obywateli izraelskich, zostało rannych), to jednak nie można stwierdzić z całą pewnością, iż nie dojdzie do ewentualnej eskalacji działań terrorystycznych. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością, jednak w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba kradzieży kieszonkowych. Coraz częściej także odnotowywane są zuchwałe napady rabunkowe w dzielnicach biedoty. Za przestępstwa wymierzane są surowe kary (dotyczy to także obcokrajowców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego.

Staramy się aby informacje były jak najczęściej aktualizowane (ostatnia aktualizacja - lipiec 2008). Za błedy w tekstach przepraszamy. Żródła danych: MSZ (http://www.msz.gov.pl), Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/), inne.
Nasi partnerzy
touroperatorzy
touroperatorzy
Biuro podróży Łask BM Travel oferuje wczasy krajowe i zagraniczne, wycieczki objazdowe, wyjazdy weekendowe dla rodzin, dla seniorów, dla singli. Zapraszamy zarówno do ekskluzywnych hoteli i pensjonatów jak i na campingi. Wyjątkowe oferty first i last minute, wyjazdy na narty, nurkowania, surfing i do SPA. Dla dzieci i młodzieży wycieczki, kolonie, obozy. Wypoczywać możesz z nami nie tylko w Europie, ale także w najodleglejszych i najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Wypoczynek możesz łączyć ze zwiedzaniem. Polecamy odkrywanie Polski, Portugalii, Włoch, Hiszpani,Francji, Grecji, Beneluxu, Niemiec, Bułgarii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Czech, Austrii, Węgier, Szwajcarii, Słowacji, Cypru, Izraela, Jordanii, Syrii, Japonii, Egiptu, Turcji, Tunezji, Dominikany, Majorki, Ibizy, Wysp Zielonego Przylądka, Brazylii, Chin, Japonii, Filipin, Meksyku, Sri Lanki, Tajlandii, Maroko, Kenii, Dubaju, i wielu, wielu innych bajecznych miejsc na świecie. Biuro podróży w Łasku, biuro podróży Pabianice, biuro podróży Zduńska Wola, biuro podróży Bełchatów
Opublikowane na stronach internetowych bmtravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Wykonanie KSI Media